Iskan almamis veya alamamis kooperatifin tasfiyesi mumkun mudur ?-Kemal Ozmen

Detayli bilgi icin
info@ozmconsultancy.com

One thought on “Iskan almamis veya alamamis kooperatifin tasfiyesi mumkun mudur ?-Kemal Ozmen

 1. 1996 yılında noterden arsa sahipleriyle gayrimenkül satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapan kooperatifimiz arsa sahibine !! üyeler için yapılaçak arsa bedelini ödemesine ragmen arsa sahipleri sözleşmedeki taahhütlerini yerine getirmemiş kooperatif adına arsayı devretmemiştir. arsa sahipleri kooperatifin yapması gereken tapuda kat irtifakını kendisi yapmış durum böyle oluncada kooperatif arsa sahibi olmadan üye kaydı yapmaya devam etmiş,aidat toplamış,kurumlar vergisi,stobaj, müteahhitlerin yaptıkları işler karşılığı kestiği faturalarında kdv sini ödemeyerek yoluna devam etmiş.. 2008 yılında arsa sahibinin sahte vaziyet planı hazırlayarak / hazırlatarak tapuya sunmuş kooperatif üyelerine ve kendilerine kat irtifaklı tapuları ,tapuda tescil ettirmişler.2001 yılında yapı ruhsatının süresi dolmuş ,belediye yapıların vaziyet planına ve mimari projeye aykırılıkları tesbit etmiş mühürlemiş ve yıkım kararı almış “yıkım kararı idari mahkemede onamış + temyizde onamış” bu vahim durumlara aldırmamışlar tapuda bu sahteciliği yapmışlar.sonuç; bayındırlık ve iskan bakanlığı bu usulsüzlükleri tesbit etmiş kat irtifakı ve tapu iptal davası açmış.. evler 140 m2 den beyan edilmiş fakat mevcut durumdaki evler 225 m2 dir. soru 1- vergi dairesi evlerin iskanı yok. 2- evlerin ruhsatı yok “2001 de süresi dolmuş tekrar imar tadilatı yapılmadan kaçak inşaatlara devam edildi” 3- evler temyizden yıkım kararlı””47 adet evin 13 adetinin yıkımı kesin onayladı “” 4- kooperatif tasfiye halinde 5- kat irtifakını kooperatif yapmamış ” arsa sahipleri yapmış ” Vergi dairesi bu sebebleri öne sürerek VERGİ KAÇAKÇILIĞINI KOOPERATİF YAPMAMIŞTIR .USULSÜZLÜKTEN CEZA KESMESİ MÜMKÜNMÜDÜR ..
  BELGELİ TESBİTLERİM
  1-EVLERİN MAHKEME TARAFINDAN BİLİRKİŞİ DEGER TESBİTİ 225 BİN TL. 2007.
  2-EVLERİN // // 225 M2 DİR TESBİTİ YİNE 2007 YILINDA
  3-EVLERİN 2003 YILINDA KOOPERATİFTEN 1 EVİ 90 BİN EUROYA SATILDIĞI VE ALANIN YAZILI BEYANI
  4-2008 YILINDA KOOPERATİF VE ARSA SAHİPLERİ ARASINDA EVLERİN DEGER TESBİTİ SONUÇUNDA ALIM SATIM SÖZLEŞMESİ 275 BİN TL..
  5-SANAYİ VE TİC.BAKANLIGININ BİLİRKİŞİ TESBİTİ VERGİ KAÇAKÇILIĞI YAPILMIŞTIR.DEVLETİ ZARARA SOKMUŞLARDIR “YIL 2007 DE”
  6-SANAYİ VE TİC.BAKANLIĞININ YAPTIĞI İNCELEMELER SONUÇU KOOPERATİF DEFTER TUTMAMIŞ-FATURA KESMEMİŞ-FATURASIZ ÖDEMELER YAPMIŞ RAPORU YIL 2006-07

  VERGİ DAİRESİNE MART -2011 BELGELERİYLE SUNDUM VE İHBARDA BULUNDUM..EYLÜL 2012 DE İNCELEME SONUÇU USULSÜZLÜKTEN 42 BİN TL CEZA BU CEZA ÜZERİNDEN İYİ NİYETLİ OLDUKLARI GÖZLENMİŞ UZLAŞMAYA GİDİLEREK 20 BİN KÜSÜRDE MUTABIK KALINMIŞ..

  V.U.K 359 MADDSİNDEKİ TÜM SUÇ FİİLLERİ BİRE BİR ÖRTÜŞMEKTE
  SUÇA İŞTİRAK EDEN AVUKATLAR ÜCRETLERİNİ FATURASIZ NAKİT OLMAK ŞARTIYLA TOPLAM 250 BİN TL PARA ALMIŞLAR BELGELİYORUM.

  TEKERÜR VAR ŞÖYLEKİ ; 4 KEZ MÜHÜRLÜ İNŞAATLARDA KAÇAK İŞCİ ÇALIŞTIRMAK VE MÜHÜR FEKLERİ. FATURASIZ ÖDEMELER,FATURALI İŞLERDE KDV ÖDEMEMEK,EVLERİN M2 SİNİ % 18 KDV ÖDEMEK İÇİN 140 M2 DEN GÖZTERMEK,RESMİ EVRAKLARDA SAHTECİLİKTEN YARGILANIYORLAR,MUHASEBE OYUNLARIYLA EVLERİN MALİYETİNİ DÜŞÜK GÖZTERMEK ,ARSA SAHİBİ OLMADAN ÜYE KAYDETMEK VE AİDAT TAHSİLATI YAPMAK, 1996 DAN 2012 YILINA KADAR VE HALA DEVAM EDİYORLAR..

  KEMAL BEY,LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ VERGİ DAİRESİNİN BU KARARINA İTİRAZ ETMEK İSTİYORUM. DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM..

  KOOPERATİF ÜYESİ JOHANNES GERARDUS VAN EIJDHOVEN ADINA ALİ İHSAN KILINÇKAYA…CEP.0536-6442112 MAİL.beyler1@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir