Vergi Suç ve Cezaları Özet Tablo

Suç Cezalar
Defter ve kayıtlarda hesap ve muhasebe hileleri yapanlar, gerçek olmayan veya kayda konu işlemlerle ilgisi bulunmayan kişiler adına hesap açanlar veya defterlere kaydı gereken hesap ve işlemleri vergi matrahının azalması sonucunu doğuracak şekilde tamamen veya kısmen başka defter, belge veya diğer kayıt ortamlarına kaydedenler Hapis cezası uygulanır. En az 1 yıl 6 ay, en çok 5 yıl hapis cezası verilir.
Defter, kayıt ve belgeleri tahrif edenler veya gizleyenler veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleyenler veya bu belgeleri kullananlar Hapis cezası uygulanır. En az 1 yıl 6 ay, en çok 5 yıl hapis cezası verilir.
Vergi kanunları uyarınca tutulan veya düzenlenen ve saklama ve ibraz mecburiyeti bulunan defter, kayıt ve belgeleri yok edenler veya defter sahifelerini yok ederek yerine başka yapraklar koyanlar veya hiç yaprak koymayanlar Hapis cezası uygulanır. En az 1 yıl 6 ay, en çok 5 yıl hapis cezası verilir.

Not: Bu ceza miktarları, yasa değişiklikleri veya farklı yargı kararlarına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, bu bilgilerin güncel olduğundan emin olmak için resmi kaynakları kontrol etmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir