Bize ulaşın info@ozmconsultancy.com

20120402-230215.jpg

10 thoughts on “İnşaat sürecini tamamlayan Yapi kooperatifleri hangi hukuki statü ile yönetilmelidir ? Kemal Ozmen

 1. kemal bey 01.11.1999 da insaattı devam eden ortaklık senedi ile kooperatif e üye oldun.2001 de daireleri teslim edildi.kooperatif arsası 27570/59055 hisseyi konut yapı kooperatifin adina tapu alındı yapılan 5 blok 108 daire tasfiye halınde olan kooperatif herkes dairesinde oturuyor.fakat ferdi tabu alınması için ferdi olarak neler yapmalıyım lutfen yardımcı olun ıyı calışmalar

 2. merhabalar kemal bey.kooperatife üye olduk ev almak için yaklaşık 6 ay önce. inşaat henüz başlamadı,kooperatif başkanı bizim verdğimiz paralarla önceki yapıların tamamlanması gerektğini söyledi paramızı geri almak istedik, evin tamamlanıp satılması ya da arsamızın satılması gerektiğini ancak o şekilde paramızı alabileceğimizi söyledi. bu konuda yardımcı olabilirmisniz,ne yapmamız gerekiyor ,aslı nedir ve kanun neyi gerektiriyor,? teşekkür ederim

 3. İnşaat sürecini tamamlayıp,yaklaşık 25 yıl önce hak sahiplerine tapularını vermiş olan bir yapı kooperatifi yıllık salt çoğunlukla yaptığı toplantılarla bazı üyelerinin (mal sahiplerinin istemi dışında) kararlarla siteyi yönetmeye devam etmektedir. Bu hukukimidir?,ne yapılmalıdır.

  1. tasfiye halindeki kooperatif mahkemeler sonuçu uzamaktadır. her yıl olağan konğre yapmak zorundamıdır.

 4. bitmek üzere olan kooperatiften yer karşılığı yer sahiplerine tahsis edilen dairelerden 1 daire aldık anahtar teslimi yer sahibi herkese ne yapılırsa size de aynısı yapılacak dediler. biz iskanı almadan dairelere oturduk ama çevre düzenlemeside bu arada yarım kaldı. kış gelmesi nedeniyle yakıt yönetimi kuruldu. fakat yakıt yönetimi kooperatifin yapması gereken inşaat harfiyatı ve çevre düzenlemelerini yapmak üzere karar aldı ve bizide dahil etti iskan alınmadan site yönetimi oluşturulabilirmi kooperatifin kalan işlerini yapmak üzere karar alıp üyelerin dışındakilere hesap çıkarabilirmi.Elimizde kat ittifakı tapumuz var fakat kooperatifle ilgili sorunlarımızı başkan kabül etmiyor siz aldığınız kişiyle görüşün diyor bu konudaki hukukki yardımlarınızı bekliyorum

 5. SAYIN KEMAL ÖZMEN BEY: 1991 DE İNŞAAT RUHSATI ALINMIŞ VE 2000 YILINDA TÜM BLOKLARDAKİ İNŞAAT TAMAMEN BİTMİŞ BU ARADA NOTER HUZURUNDA KURALAR ÇEKİLMİŞ VE İLGİLİ BELEDİYE YAPI KULLANIM RUHSATINI ( İSKAN ) ARSA PAYLI HİSSELİ OLARAK ÖRNEGİN BENİM İFRAZI YAPILMIŞ ARSAMIN 1/40 VE 2 ADET TİÇARİ BAGIMSIZ ALANI OLAN YAPI RUHSATI TARAFIMIZA VERİLMİŞ OLUP 2002 YILINDA 4400 M2 TOPLAM ALANI OLAN ARSAMIZIN ARSA PAYLI 1/40 NİSPETİ ORANINA SAHİP TAPULARIMIZ ALINDI.TAPULARIMIZDA KAT MÜLKİYETİ VEYA KAT İRTİFAKI YOK. SADECE 6 KATLI BETONERME HAVUZLU PEYSAJLI APART HOTEL DAİRE 1/40 HİSSESİ ORANINDA İFADE EDİLMİŞTİR.
  BURASI SAHİL ŞERİDİNDE D-400 KARAYOLU ÜZERİNDE VE NORMALDE ÜÇ KATA MÜSADELİ. BİZİM ARSAMIZDA 4-ADET İKİZ BLOKTAN OLUŞAN TOPLAMDA 40 ADET DAİREDEN OLUŞAN – 5 KAT + KOT GİRİŞ OMAK ÜZERE BELEDİYEMİZ APART OTEL RUHSATI ADI ALTINDA İNŞAAT RUHSATINA MÜSADE VERMİŞ.BU ARADA BURASI TİÇARET SİCİL MÜDÜRLÜGÜNE VE ODASINA TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ OLARAK KAYIT EDİLMİŞTİR. KOOPERATİFİMİZİN ANA SÖZLEŞMESİ 4.CÜ MADDESİNDE ESAS AMACI ; DOGAL,TARİHİ,ARKEOLOJİ VE SOSYO-KÜLTÜREL TURİZM DEGERLERİ İLE TURİZM POTONSİYELİNİN GELİŞMESİNE YARDIMCI OLMAK VE ORTAKLARININ TURİZM İLE İLGİLİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAKTIR. DENİLMİŞTİR. KOOPERATİFİN SÜRESİ OLARAK OTUZ ( 30 ) YIL DIR DENMİŞ. DİKKAT ETTİGİM ŞEY İSE TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİMİZİN AMACI VE GÖREVİNDE TİÇARET VEYA TİÇARİ FAALİYET KONUSU İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR MEVZUAT VE MADDE YER ALMAMIŞTIR. O GÜNDEN BUGÜNE KADARKİ SÜREÇTE GENEL KURUL TOPLANTILARIMIZ SÜREKLİ YAPILMIŞTIR… KOOPERATİFİMİZ HER NEKADAR BELEDİYEDEN APART OTEL RUHSATI OLARAK İNŞAAT RUHSATI ALMIŞ İSEDE VEDE TİÇARET SİCİL MÜDÜRLÜGÜ VE TİÇARET ODASINDA SS TURİZM GELİŞTİRME KOOPERATİFİ OLARAK ADLANDIRILIYORSA BİLE TURİZM BAKANLIGINDAN ALINMIŞ HERHANGİ BİR TURİZM İŞLETME RUHSATI VE BELGESİ YOKTUR. BUNA İSTİNADEN İFRAZ KOMŞUMUZ OLAN 2010 YILINDAN BERİ TURİZM BELGESİNE SAHİP BİTİŞİK PARSELİMİZDE KENDİ APART OTELİ OLAN FİRMA 2009 YILINDA BİZİM 40 DAİRENİN BAZI DAİRELERİ KOOPERATİF YÖNETİMİMİZ İLE YAPTIKLARI KİRA SÖZLEŞMESİ İLE İŞLETMEKTEDİR. ( BU BLOKLARIN BİR KISMINDA YAZLI -KIŞLI VEDE BELLİ AYLAR İÇİNDE OTURAN DAİRE SAHİPLERİ MEVCUT OLDUGU BİLİNMEKTEDİR.( BİZİMLE İLGİLİ KOPERATİFİMİZİN AMACI İÇİNDE OLMAYAN TİÇARİ FAALİYETİNE İSTİNADEN AYRICA TURİZM İÇTİHATLARINA AYKIRI HAREKET EDİLEREK KAÇAK TURİZM İŞLETMECİLİGİDE YAPTIRILMAKTADIR.
  BEN GENEL KURUL TOPLANTILARINDA TEK BAŞIMA MUHALEFET ŞERHİ KOYDURUYORUM VEDE SAVCILIK KANALI VASITASI İLE KOOPERATİFİN YÖNETİCİLERİ VEDE DENETİCİLERİNİ BU VE BUNLARIN DIŞINDAKİ DAHA BAZI HOŞUMA GİTMEYEN SEBEBLERDEN DOLAYI ŞİKAYETİM OLMUŞTUR. BEN 2006 YILI GENEL KURULUNDA DİVAN BAŞKANLIGINA KOOPERATİFİN FESHİ İÇİN ÖNERGE VERDİM. ÖNERGEM ÇOK ŞÜKÜRKİ DİKKATE ALINIP GENEL KURUL GÖRÜŞÜNE SUNULDU VE GENEL KURUL KOOPERATİFİMİZİN TASFİYE İŞLEMLERİNİ YÜRÜTMESİ İÇİN YÖNETİM KURULUNA 2007 GENEL KURULUNA KADAR BU İŞİ ÇÖZÜME KAVUŞTURMASI VE KOOPERATİFİN FESHİ OLAYINI GERÇEKLEŞTİRMESİ İÇİN YETKİLENDİRİLDİ.
  YÖNETİCİLER İSE ERTESİ GENEL KURULLARDA (2007-2008-2009) YILLARI İTİBARİ İLE (2010 YILI GENEL KURULUNA SİNİRLENDİGİM İÇİN UZAKTAN SEYİRCİ OLARAK KALDIM ) YİNE BENİM ÖNE CIKIP VE KONUNUN ÜSTÜNE DÜŞMEMDEN DOLAYI KOOPERATİFİMİZİN ÜZERİNE AİT TELEFON- FAKS – BİLGİSAYAR -BANKALAR VE DİGER KURUM VE KURULUŞLAR İLE İLGİLİ HESAP KİTAP KESİLMESİ GEREKEN FATURA VE MAKBUZ VS İLE İLGİLİ KOOPETATİFİN ÜZERİNE GÖRÜNMEMESİ GEREKLİ BÜTÜN EMTİYALAR TEMİZ HALE GETİRİLDİGİ BİZ ÜYELERE SÖYLENMİŞ VE BU ÇALIŞMALAR BÜLTENLERDE YER ALMIŞTIR. AMA NE HİKMETTİRKİ KOOPERETAFİ BELEDİYEMİZİN APAR OTEL İNŞAAT RUHSATI VE İSKANLARIMIZIDA APART OTEL YAPI KULLANIM RUHSATI VERDİGİ İÇİN YAZIŞMALARIMIZA İSTİNADEN SS TURİZM GELİŞTİRME KOOPPERATİFİMİZİ BELEDİYEMİZİN BİZE YAZMIŞ OLDUGU NİHAİ DİLEKÇEMİZE İSTİNADEN YAZISINDAN DOLAYIDIRKİ KOOPERATİFİMİZİN FESHİNİ YAPAMADIK DİYORLAR.
  YENİ TÜRK TİÇARET KANUNUNA GÖRE VE SİZİN BİLGİ BİRİKİMİNİZİN KANUN VE NİZAMLARINA GÖRE BİZİM KOOPERATİFİMİZİN FES EDİLMESİ ( FESİH ) MÜMKÜNMÜDÜR ?
  SAYIN KEMAL BEY SİZİ KOOPERATİFCİLİGİN ÜSTADI OLARAK BİLEN BU KARDEŞİNİZE YARDIMCI OLMANIZI SAYGILARIMLA ARZ VE RİCA EDERİM.
  fatih34070632@hotmail.com

  1. SAYGIDEGER HOCAM 06/06/2013 TARİHLİ UZUN AYRINTILI GÖNDERMİŞ OLDUGUM ( MEHMET MERT- KULLANICI ADIM İLE ) MAİLİME BİR CEVAP ALAMADIGIMI İFADE EDİYOR VE LÜTFEN BU MAİLİMİN İÇERİGİNE YÖNELİK BİLGİ BİRİKİMİNİZİ TARAFIMA BİLGİLENDİRİLMESİNİ RİCA EDİYORUM.
   SAYGILARIM İLE .
   MEHMET MERT.
   fatih34070632@hotmail.com

 6. Kemal bey merhaba.. kooperatifte ruhsatlar alindiktan sonra yonetim kurulundan site yonetimi igecis nasil oluyor? Ne kadar surede oluyor tam olarak prosedur nedir rica etsem bilgi verebilir misiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir