KOOPERATİF GENEL KURULUNDA İBRA-EVREN ÖZMEN

Bilanço ve gelir gider tablosu tüm ayrıntıları ile açıklanıp irdelenmişse, genel kurulca verilen ibra kararı, gerçek anlamda borçtan kurtarma ve aklama niteliğini taşır. İbra, sadece genel kurulun bilgisine sunulan işlemleri içerir. Açıklanmamış, belgeye dayandırılmamış ve vasat yetenekli bir ortağın anlayamayacağı konularda ibra yok sayılır.

pexels-photo-132420.jpeg

One thought on “KOOPERATİF GENEL KURULUNDA İBRA-EVREN ÖZMEN

  1. Üstadım önce saygılar sunuyorum.
    27/6/2015 tarihli genel kurulda parmak usulü oy üstünlüğünü eline geçirenler seçimlere katılmayalım diye bizim mevcut yönetim denetim kurullarımızı ibra etmediler. Ancak aynı genel kurulda sorumluluğumuzada karar vermediler.
    Bir yıl sonra yapılan genel kurulda; “kooperatifi zarara uğratan 3.kişilere ve ibra edilmemiş yönetim denetim kurullarına dava açılması için görevdeki yönetim denetim kuruluna yetki alındı. Ayrıca hesap tetkik kurulu kurdular”

    Yine bir yıl sonra yazılan raporu okudular. Sonrada yeni ceza ve tazminat davaları açtılar. Eski kaybettikleri davalarıda yeniden açtılar. Ancak genel kurullarda ayrıntılı görüşme yapmıyorlar.

    Ele geçirdikleri genel kurulda sadace gündem maddesini okuyup oyluyorlar olmayan oylama sonuçlarınıda yazıyorlar. İki aynı temsilci geliyor. Her şeye göz yumuyorlar. Sendikada şoförlük yapmış gözü kara birini sürekli divan başkanı yapıyorlar. Adamın kanun korkusu yok. Kooperatifin işçisi, avukatı ve temsilcinin yanında sözde katip üye oturuyor. O üç kişi filaş diske yazıyorlar. 2015 deki ibrasızlık öyle duruyor. Neler yapmalıyız. Alpay Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir