Gerçek kişiden araç alımında gider pusulası düzenlenmesi zorunlu değil-MALİ MÜŞAVİR EVREN ÖZMEN-DANIŞTAY KARARI

Nihai tüketiciden firma araç alır ise gider pusulası düzenleyecek midir ?-EVREN ÖZMEN

Dava konusu özel usulsüzlük cezası nihai tüketiciden noter satış senedi ile alınan araç için gider pusulası düzenlenmediğinin tespiti üzerine kesilmiştir.

Davacı şirketin noter satış senedi ile aldığı otomobilin 213 sayılı kanunun 234. maddesinde belirtilen altın mücevher gibi kıymetli eşya niteliği taşımadığı ve aracın satıcısının vergiden muaf esnaf olmadığının anlaşılması üzerine alım satıma konu araç ile ilgili gider pusulası düzenlenmesi zorunlu değildir.

danıştay kararına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Mali Müşavir Evren ÖZMEN- info@ozmconsultancy.com

ekran-resmi-2016-11-29-21-09-27

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir