Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri Gelir Vergisi Kanunu’nun 42. maddesi kapsamında değerlendirilebilir mi?-EVREN ÖZMEN

Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri Gelir Vergisi Kanunu’nun 42. maddesi kapsamında değerlendirilebilir mi?

 

(20.02.2012 tarih ve 252 sayılı özelge)

 

Arsa sahibi kooperatif ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapan şirkete, bu sözleşmeye istinaden kendi payına düşen bağımsız bölümlere ilave olarak anılan kooperatif tarafından nakit ödemede bulunulması, söz konusu sözleşmenin kat karşılığı inşaat sözleşmesi niteliğini değiştirmez.

 

Dolayısıyla, yıllara yaygın olmakla birlikte taahhüde bağlı bir inşaat işi olarak değerlendirilmesi mümkün olmayan kat karşılığı inşaat işine bağlı olarak kooperatif tarafından firmaya yapılan ödemeler üzerinden vergi kesintisi yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir