KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNDE, TEMİNAT OLARAK, BİR İKİ DAİRE GÖSTERİLMİŞTİR. MÜTEAHHİT, BU TEMİNAT DAİRELERİNİ, 3. KİŞİLERE, ADİ YAZILI SÖZLEŞME İLE SATMIŞ, HUKUKİ DURUM NE OLACAK?

KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNDE, TEMİNAT OLARAK, BİR İKİ DAİRE GÖSTERİLMİŞTİR.
MÜTEAHHİT, BU TEMİNAT DAİRELERİNİ, 3. KİŞİLERE, ADİ YAZILI SÖZLEŞME İLE SATMIŞ, HUKUKİ DURUM NE OLACAK?

7.CEVAP :
a)İNŞAATTAKİ NOKSANLIKLAR İÇİN TEMİNAT DAİRESİ BIRAKILMASI :
MÜTEAHHİT İLE ARSA SAHİBİ, İNŞAATTAKİ “NOKSANLIKLAR” NEDENİ İLE, ARSA SAHİBİNE, BU “EKSİKLİKLERİN” TAMAMLANMASI İÇİN, BİR KAÇ DAİRE TEMİNAT OLARAK BIRAKILMIŞTIR.

b)MÜTEAHHİTİN “TEMLİK” HAKKI YOK :
MÜTEAHHİT, KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNDE, “EKSİKLİKLERİN” TAMAMLANMASI İÇİN, “TEMİNAT” OLARAK GÖSTERİLEN DAİRELERİ, ADİ YAZILI SÖZLEŞME İLE, 3. ŞAHISA SATAMAZ.

c)SATILAN TEMİNAT DAİRESİ İÇİN, TESCİL İSTENEMEMESİ :
TEMİNAT DAİRESİNİ, ADİ YAZILI SÖZLEŞME İLE SATIN ALAN 3. KİŞİNİN TESCİL İSTEME HAKKI YOKTUR.
YANİ, TEMİNAT DAİRESİNİ SATIN ALAN, TAPU DA, MÜLKİYETİ ALAMAZ. (14 HD. 19.12.1991 T., E:1991/6180, K: 1991/11193)

One thought on “KAT KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİNDE, TEMİNAT OLARAK, BİR İKİ DAİRE GÖSTERİLMİŞTİR. MÜTEAHHİT, BU TEMİNAT DAİRELERİNİ, 3. KİŞİLERE, ADİ YAZILI SÖZLEŞME İLE SATMIŞ, HUKUKİ DURUM NE OLACAK?

  1. Merhabalar,

    Binamız Kentsel Dönüşüm içim mütehait ile görüşmektedir .Bina da oturan hak sahipleri mütehaitten banka teminat mektubu istemiştir. Mutehait bunun yerine elinde bulunan daireleri teminat sayılmasını istemektedir. Mütehaitin yapmış olduğu kendine ait daireler teminat olarak kabul edilebilirmi ? Mütehit işi yapamaz batar ise bu daireler, hak sahiplerinde kalıp satılıp para alınabilir. Yasalar buna uygunmudur?
    bu şekilde bir uygulama var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir