Hobi Bahçesi Kooperatifleri mevzuata uygun mu ?-Mali Müşavir Evren ÖZMEN

Hobi Bahçesi Kooperatifleri mevzuata uygun mu ?-Mali Müşavir Evren ÖZMEN

Son günlerde çok fazla soru gelmesi nedeni ile hobi bahçesi olarak adlandırılan ancak arsa ve konut yapı kooperatifleri şeklinde kurulan kooperatiflerin mevzuata uygun olup, olmadığı konusunda bilgi verme ihtiyacı duymaktayız.

Mevzuatımızda hobi bahçesi kooperatifi isimli bir kooperatif türü bulunmamaktadır. Genelde hobi bahçesi kooperatifleri gayrimenkul işletme veya konut yapı kooperatifi olarak kurulmaktadırlar.

Bilindiği üzere konut yapı kooperatifi ana sözleşmesinin 6.maddesinde konut yapı kooperatiflerinin amaç ve faaliyet konuları yazılmıştır. Kooperatif bu amaç ve faaliyet konuları konusunda dışında iş ve işlem yapamazlar. Ayrıca İmar kanununa aykırı işlem yapılması suçtur.

Bu anlamda bu kooperatiflere ortak olmadan önce  kooperatifin türünü öğrenmeli ve genel kurul kararlarını okumanızı öneririz.

Bu tip kooperatiflerde ilk genel kurulda alınan kararlar son derece önem arz etmektedir. Kooperatif kurulduktan sonra yapılacak ilk genel kurulun son derece kapsamlı ve kooperatifin amacına uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

  • Arsa özelliği kazanmamış tarım arazilerindeki hobi bahçeleri kurulması mümkün değildir. Kurulması durumunda metrekare başına. 165 TL ceza söz konusu olacaktır.
  • 2005 yılından önce 1/5000 ve 1/ 1000’lik imar planı görmüş ve arsa vasfı kazanmış arazilerde kooperatif kurulabilir.

Bu kapsamda cezai sorumluluğunuzun  söz konusu olmaması için sorularınızı ve kooperatif kuruluşu ile ilgili taleplerinizi aşağıda bulunan iletişim kutusundan bize iletebilirsiniz.

Soru ve Danışmanlık Talepleriniz için: info@ozmconsultancy.com

Hobi kooperatifi nasıl kurulur ?

 

ÖZMEN MÜŞAVİRLİK

 

 

One thought on “Hobi Bahçesi Kooperatifleri mevzuata uygun mu ?-Mali Müşavir Evren ÖZMEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir