Kooperatif Yönetim Danısmanı Mali Müşavir Kemal ÖZMEN www.ozmconsultancy.com

Yazar Mali Müşavir Kemal Özmen'in bütün kitaplarına ulaşmak ve Kooperatifler Hakkında Danışmanlık Hizmeti Almak için info@ozmconsultancy.com-Kemal Özmen'in kooperatifler isimli kitabının 1. 2. ve 3. baskıları tükenmiş olup 2015 Mart ayı içinde en son mevzuata göre güncellenmiş olan 4. baskısını yapmıştır. ilginiz için Teşekkür ederiz.

Kooperatif yoneticileri hangi gorevleri yapamaz ?-Kemal Ozmen

BAĞDAŞMAYAN GÖREVLER

Ek Madde 3 – (Ek madde: 29/03/2011-6215 S.K./18.md.)

Kooperatifler ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri; bu kooperatiflerin ve üst kuruluşlarının hissedarı oldukları şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyesi veya denetçi olamazlar, personel olarak yahut başka bir şekilde ücretli görev alamazlar.

Birinci fıkrada belirtilen diğer görevleri bulunmasına rağmen kooperatif ve üst kuruluşlarında yönetim kurulu üyesi veya denetçi olarak seçilenler, seçildikleri tarih itibariyle diğer görevlerinden ayrılmak zorundadırlar. Bu görevlerinden ayrılmayanların yönetim kurulu üyeliğine veya denetçiliğe seçilmelerine ilişkin işlemler hükümsüzdür. Seçildikten sonra birinci fıkradaki diğer görevleri edinen kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin sonradan edindikleri görevlere ilişkin seçilme veya görevlendirme işlemleri ile sözleşmeler de hükümsüzdür. Yönetim kurulu üyeliğine veya denetçiliğe seçilme işlemleri bu şekilde hükümsüz olanların yerlerine yedekleri çağrılır.

Kooperatifler ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin fiilen bu görevleri yürüttükleri dönemde; bunların eş ve ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımları, bu kooperatifler ve üst kuruluşları ile % 50’den fazla hissedarı oldukları şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyesi veya denetçi olamazlar, personel olarak veya başka bir şekilde ücretli olarak işe alınamazlar.

Bu madde hükümlerine aykırı uygulamalar denetçiler tarafından araştırılır.

Birinci fıkraya aykırı olarak görev yapmakta olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde bu görevlerinden sadece birisini tercih ederek diğerlerinden ayrılırlar. Süresi içerisinde tercihte bulunmayanların seçilmiş oldukları kooperatif veya üst kuruluşlarındaki yönetim kurulu üyeliği veya denetçilik görevleri dışındaki diğer görevlerinin tamamı kendiliğinden sona erer.

8 comments on “Kooperatif yoneticileri hangi gorevleri yapamaz ?-Kemal Ozmen

 1. Ahmet
  Ağustos 5, 2013

  Kooperatifler ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin fiilen bu görevleri yürüttükleri dönemde; bunların eş ve ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımları, bu kooperatifler ve üst kuruluşları ile % 50′den fazla hissedarı oldukları şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyesi veya denetçi olamazlar, personel olarak veya başka bir şekilde ücretli olarak işe alınamazlar.

  Bu madde hükümlerine aykırı uygulamalar denetçiler tarafından araştırılır.

  yukarıdaki metni biraz daha açıklaya bilirmisiniz kemal bey

  bir kooperatifte baba ve oğul yönetimde olabilir mi? Baba başkan oğul başkan yardımcısı veya muhasip olur mu? kooperatif adına bankaya yatırılan üye aidatlarından ikisinin imzasıyla para çekebilir mi? Bu konuları aydınlığı kavuşturmanızı beklemekteyim.iyi çalışmalar.

  • UYSAL DARCIN
   Temmuz 18, 2014

   Bence cok yanlı baba ogul oldumu yönetimde artık o ayle şirketi haline gelmiş sayılı kopretifin asıl amacı bence yoksul insanların bir araya gelip kendilerine sıgnacak sıcak mutlu yaşaya bilecekleri bir yuva yapmak olmalı amacından cıkanlarıda bu işi yaptırmalı üst birlikler burda yetkili olmalı ama üst birliklerin elinde yetki kalmadıki başkan kızıyor bu birligin bize hiç bir faydası yok deyim cıkış kararını aldırabiliyor birliklerde üye sayısı nerdeyse kalmadı yapı kopretilerinin birliginde hiç bir yetki kalmadı eridiler dogrumu bana göre yanlış birlik demek güç demek hizmet demek birlikler azalınca seni ne beldiye duyuyor nede kurumlar ne hale gelmişizki baba ogul yönetim kurulu olurmu burda divanı yöneten birlik başkanı olsa bu sorunun sorulmasına bile gerek kalmaz söylenecek cok söz varda

 2. uğur
  Temmuz 22, 2015

  PEKİ personel daha önce işe başlamış olsa onun 1.dereceden akrabası 3-5 yıl sonra kooperatife yönetim kurulu başkanı olarak seçilse yine o personel görevinden ayrılmak zorunda mıdır?

 3. ORHAN
  Nisan 6, 2016

  MERHABALAR
  KONUT YAPI KOOPERATİFİ BAŞKANI, YÖNETİMDEN AYRILARAK KOOPERATİFİN ARSASINI KAT KARŞILIĞI ALABİLİRMİ?
  TEŞEKKÜR EDERİM

  • harun feyiz
   Ekim 6, 2016

   merhaba s.s tarımsal kalkınma kooperatifi ortağı olmayanlara gübre satabilirmi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

www.kemalozmen.com

%d blogcu bunu beğendi: